Які вітаміни потрібно давати собаці?
Наші вихованці теж потребують підтримки організму. Нестача вітамінів через особливі потреби собаки або наявні проблеми зі здоров’ям – дає про себе знати, впливаючи не лише на звичну активність і енергійність улюбленців, а й на якість життя загалом. Навіть повноцінний раціон харчування не може забезпечити собаці повний набір необхідних корисних речовин для нормального функціонування організму. Щоб заповнити нестачу вітамінів, потрібно давати вихованцеві дієтичні харчові добавки. Розповідаємо, які вітаміни потрібні собакам та як упізнавати симптоми їх нестачі.
Які бувають вітаміни для собак
Які вітаміни слід давати собакам? Існує декілька важливих вітамінів для активних собак, які відіграють ключову роль у підтримці їхнього здоров'я:
- Вітамін A. Для здоров'я шкіри, зору, імунної системи та росту.
- Вітамін D3. Для засвоєння кальцію і фосфору, що підтримують здоров'я кісток і зубів.
- Вітамін E. Функціонує як антиоксидант і допомагає захищати клітини від пошкоджень; сприяє здоров'ю шкіри та шерсті.
- Вітамін К. Важливий для здоров'я крові та її нормального згортання.
- Вітамін С. Зміцнює імунну систему і бере участь у синтезі колагену для здоров'я шкіри та суглобів.
- Вітаміни групи В. Це B1 (тіамін), B2 (рибофлавін), B3 (ніацин), B5 (пантотенова кислота), B6 (піридоксин), B7 (біотин), B9 (фолієва кислота) і B12 (кобаламін). Комплекс вітамінів групи B задіяний у безлічі процесів в організмі, включно з метаболізмом, перистальтикою кишківника, енергетичним обміном, здоров'ям шкіри, шерсті та нервової системи, а також довголіттям слуху.
- Бета-каротин – попередник вітаміну А. Антиоксидант, який допомагає підтримувати здоров'я шкіри та зору.
Крім вітамінів, для собаки важливі інші корисні речовини, такі як жирні кислоти Омега-3 та Омега-6, пребіотики та пробіотики, хондропротектори, мінерали.
Які вітаміни можна давати собаці? Звичайно ж, не ті, що ви п'єте самі, а спеціалізовані. Обирайте збалансовані комплекси, які пропонують магазини для тварин.
Для чого застосовують вітамінні добавки для собак
Розберемося, які вітаміни потрібно давати собаці, виходячи з цілей:
- Зміцнення імунної системи
Вітаміни C і E допоможуть зміцнити імунну систему улюбленця, підвищуючи її стійкість до інфекцій і хвороб, сприяючи довголіттю улюбленців. У разі стресу або захворювання ветеринар може рекомендувати додаткове введення вітаміну C. Вітамін E захищає клітини організму від пошкоджень і підтримує здоров'я імунної системи.
Бета-каротин допомагає зміцнити імунну систему і підтримує здоров'я шкіри та слизових оболонок. Вітамін D3 важливий для імунної системи, а також для засвоєння кальцію, що впливає на здоров'я кісток.
Пробіотики підтримують здоров'я кишкової флори, що своєю чергою може поліпшити функціонування імунної системи. Омега-3 жирні кислоти, такі як ейкозапентаєнова кислота (EPA) і докозагексаєнова кислота (DHA), зміцнюють імунну систему і зменшують запалення.
- Здоров'я шкіри та шерсті
Здорова шкіра і блискуча шерсть часто пов'язані з правильним харчуванням і доглядом. Вітаміни та мінерали можуть поліпшити стан шкіри й шерсті собаки. Наприклад, вітамін Е допомагає загоювати дрібні подряпини і порізи, а вітамін Н (біотин) допомагає поліпшити стан шерсті, роблячи її міцнішою і блискучішою. Також він сприяє росту здорових кігтів. Вітамін A відіграє важливу роль у регулюванні росту клітин і сприяє здоровому оновленню шкіри.
Омега-3 та Омега-6 жирні кислоти зменшують запалення, зволожують шкіру, роблять шерсть блискучішою. Пробіотики оздоровлюють кишкову флору, що позитивно позначається на стані шкіри та шерсті вихованця. Цинк важливий для загоєння ран і підтримки здорової шкіри. Мідь допомагає підтримувати нормальний колір шерсті та може бути корисною для порід собак з пігментними плямами.
- Здоров'я кісток і суглобів
Для підтримки здоров'я зв'язок, суглобів і кісток собаці потрібні певні вітамінні комплекси. Особливо вони важливі для тварин у віці або для порід зі схильністю до проблем із суглобами та кістками, а також за розмірами (large і maxi). Глюкозамін і хондроїтин – компоненти, які покращують рухливість, зменшують запалення та підтримують здоров'я суглобів.
Кальцій – основний будівельний матеріал кісток, його нестача веде до крихкості кісткових структур, що загрожує переломами та іншими проблемами з опорно-руховим апаратом тварини. Кальцій особливо важливий для цуценят і собак у період вагітності та лактації. Вітамін D3 допомагає засвоювати кальцій. Магній також дуже важливий для здоров'я кісток і суглобів.
Вітамін C сприяє виробленню колагену, що забезпечує еластичність і щільність зв'язок, здоров'я суглобів. Селен захищає суглоби та зв'язки від пошкоджень. Омега-3 жирні кислоти допомагають зменшити запалення.
- Травлення та робота шлунково-кишкового тракту
Нормалізація травлення і роботи шлунково-кишкового тракту у собаки може потребувати певних добавок у разі виникнення проблем із засвоюваністю. При появі перших симптомів захворювання ветеринар призначить необхідні добавки:
- пробіотики з пребіотиками поліпшать мікрофлору кишківника, формування калових мас і нормалізують травлення, що відобразиться на здоров'ї вихованця загалом;
- травні ферменти, такі як амілаза, протеаза та ліпаза, допоможуть собаці краще перетравлювати їжу і зменшать ризик захворювань ШКТ;
- розчинна рослинна клітковина, як псиліум або інулін, такі як псиліум або інулін, допоможуть поліпшити кишкову мобільність і полегшать проходження їжі через кишечник;
- протеолітичні ферменти допомагають розщепленню білків у шлунку, що буде корисно в разі труднощів із перетравленням білкової їжі;
- нерозчинна клітковина допомагає нормалізувати роботу кишківника, формує калові маси;
- антациди зменшують подразнення слизової оболонки шлунку через підвищену кислотність.
Не рекомендується починати давати собаці добавки без консультації з ветеринаром, оскільки неправильний вибір або дозування може погіршити ситуацію.
- Підтримка здоров'я серця
Амінокислоти L-карнітин, метіонін, аргінін і таурин, а також жирні кислоти Омега-3 і Омега-6 можуть використовуватися для підтримки здоров'я серцево-судинної системи собаки.
- Підтримка здоров'я дихальних шляхів
Для улюбленців, схильних до проблем із дихальними шляхами, можуть бути рекомендовані добавки для зменшення запалення та поліпшення дихання.
Як давати вітаміни собаці? Насамперед проконсультуйтеся з ветеринаром, щоб вибрати потрібний комплекс. Зазвичай вітаміни для собак продаються у вигляді таблеток чи порошку, які можна змішувати зі звичною їжею. Обов'язково слідуйте інструкціям від виробника, які вказані на упаковці.
Як зрозуміти, що собаці не вистачає вітамінів
Ознаки нестачі вітамінів можуть бути різноманітними та подібними до симптомів захворювань або проблем зі здоров'ям. Стан вихованця може залежати від віку, а зовсім не бути пов'язаним з нестачею корисних речовин. Ось деякі загальні ознаки, які можуть свідчити про можливу нестачу вітамінів у собаки:
- Тварина втратила інтерес до корму або почала перебирати їжею.
- Вихованець не дуже активний, швидко втомлюється та не виявляє інтересу до ігор і прогулянок.
- Цуценя не росте та не розвивається нормально.
- Проблеми зі шкірою та шерстю: сухість шкірних покривів, ламкість і випадання шерсті, свербіж, дерматити, інші проблеми.
- Поганий стан зубів і ясен: кровоточивість ясен, проблеми із зубами, поганий запах із ротової порожнини.
- На нестачу вітамінів можуть вказувати проблеми з кишківником: пронос, закрепи, блювота, болі в животі, кров у калі.
- Повільне загоєння ран і саден.
- Зміни в поведінці: стан дратівливості, апатичності або депресія.
Зазначимо, що симптоми нестачі вітамінів можуть варіюватися залежно від того, яких конкретних речовин не вистачає в раціоні тварини та в якому обсязі. Якщо маєте підозри щодо нестачі вітамінів у собаки, зверніться до ветеринара, щоб фахівець порадив потрібні вітамінні добавки саме для вашого вихованця. Фахівець порадить, які вітаміни можна давати собаці.
З вітамінами важливо не переборщити. Як часто давати вітаміни собаці? Це залежить від кількох факторів – вік вашого вихованця, його розмір та загальне здоров'я. Не перевищуйте дозу, вказану на упаковці.